Pieszo i rowerem

Miłośnikom aktywnego wypoczynku, pragnącym poznać okolice i miejsca szczególnie urokliwe i godne uwagi. Gmina Gdów przygotowała propozycje oznakowanych szlaków rowerowych. Wytyczone z dal od ruchliwych szos, biegną polnym i bocznymi drogami, pozwalając w pełni zachwycić się walorami historycznymi i krajobrazowymi ziemi Gdowskiej.

Początek szlaków rowerowych znajduje się na parkingu przy Szałasie Gastronomicznym na Zarabiu, a więc w miejscu koncentracji ruchu turystycznego. Umieszczona tam tablica z wytyczonymi szlakami ułatwi wybór najodpowiedniejszego z nich.

Szlak czerwony

Szlak polecany wszystkim miłośnikom zabytkowej architektury i miejsc historycznych. Wędrówka tym szlakiem skłania do refleksji i stać się może swoistą lekcją historii. Gdów Zarabie- Gdów Rynek- Liplas- Niegowić- Pierzchowiec- Gdów Zarabie (26,1 km) .Ok. 30% drogi asfaltowej, pozostałe gruntowe i szutrowe; prawie 10 km wzdłuż Raby, gdzie kilka krótkich odcinków prawdziwie terenowych; ogólnie bez wzniesień. Trasa o długości 24,5 km wiedzie przez Gdów, Liplas, Niegowić i Cichawę

GDÓW- Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej

Gotycka część zespołu kościelnego, w skład którego wchodzą Kościół Parafialny pod wezwaniem Narodzenia NMP (od 2004 roku Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej) pochodzi z XIV wieku. Najstarsze zachowane fragmenty świątyni to dawna zakrystia oraz część murów kościelnych. Wskutek wielokrotnych przeróbek (Kościół na przestrzeni wieków był trzykrotnie rozbudowywany) świątynia pozbawiona jest znamion stylowych. Na uwagę zasługuje kamienne renesansowe tabernakulum z I poł. XVI wieku wykonane w pracowni kamieniarskiej na Wawelu, barokowa chrzcielnica w kształcie czary z czarnego marmuru, późnobarokowe krzyże pod tzw. tęczą kościoła

Ozdobą i chlubą jest także dzwon procesyjny im. Św. Franciszka i Bernarda o wadze 2 ton, odlany ze spiżu w 1462 roku- a więc starszy od krakowskiego dzwonu Zygmunta. Z pewnością jednak najważniejszym elementem zespołu kościelnego jest słynący łaskami obraz Matki Boskiej Gdowskiej- jej wizerunek od wieków jest przedmiotem kultu i czci zarówno wśród mieszkańców jak i wielu pielgrzymujących do Gdowskiego Sanktuarium

W pobliżu kościoła warto poświęcić chwile uwagi na dwór klasycystyczny z poł. XIX wieku należący do rodu Habichtów wraz z rozległym parkiem o charakterze krajoznawczym - ze stawami i licznymi okazami starodrzewia, opodal obelisk ku czci Bartosz Głowackiego, a nieco dalej Krzyż Krożański - pamiątka pomordowanych unitów.

Wędrując dalej w kierunku Liplasu proponujemy zwiedzić cmentarz parafialny, na którym zachowały się zabytkowe mogiły, kwatery żołnierzy poległych podczas I i II wojny światowej oraz usypany w 1906 raku kopiec zbiorowa mogiła 154 powstańców z 1846 roku z alegoryczną rzeźbą kamienną.

NIEGOWIĆ- pierwsza parafia wikarego Karola Wojtyły

Podobnie jak w Gdowie na uwagę zasługuje kościół wybudowany z inicjatywy Ks. Karola Wojtyły ( fakt ten upamiętnia tablica wmurowana w ścianę kościoła). Świątynia został wzniesiona w miejsce starego drewnianego kościoła ( z 1771 r.), który został przeniesiony do Mętkowa koło Chrzanowa jako niezwykły dar dla tamtejszej parafii. W ołtarzu głównym podziwiać można słynący łaskami obraz Matki bożej Wniebowziętej z 1610 roku. O bok kościoła znajduje się zabytkowa drewniano-murowana dzwonnica z 1817 roku.

Przed Kościołem niezwykły, jedyny w świecie pomnik Karola Wojtyły- upamiętnia on posługę kapłańską obecnego papieża w niegowickiej parafii. Monument powstał z inicjatywy Międzynarodowego Komitetu Curato del Mondo ( Proboszcz Świata)

Na cmentarzu parafialnym zachowały się kwatery żołnierzy poległych w 1914 roku. Warto również obejrzeć pozostałości po parku dworskim z przełomu IXI i XX wieku i budynkiem dworskim w stylu francuskiego baroku pochodzący z lat 1913-1915,

Dawny dwór był miejscem dramatycznych wydarzeń w czasach rabacji w 1 846 roku

PIERZCHÓW- miejsce urodzenia i pamięci Jana Henryka Dąbrowskiego.

Miejsce urodzin generała J.H.Dąbrowskiego, twórcy legionów i bohatera hymnu narodowego. Będąc w Pierzchowie nie można nie zobaczyć zrekonstruowanego kopca ku czci Generała wraz z obeliskiem z pierwotną wersją hymnu polskiego. Znajdująca się nieopodal Szkoła Podstawowa, nosząca imię Henryka Dąbrowskiego zaprasza do zwiedzenia Izby Pamięci poświęconej swojemu Patronowi.

Szlak niebieski

Szlak niebieski długości 13,5 km prowadzi przez Podolany, Klęczanę, granice gmin Gdów i Łapanów, przez Zagórzany i Wólkę Zręczycką. Obfituje w malownicze tereny i liczne punkty widokowe szczególnie atrakcyjne dla miłośników pięknych krajobrazów. Znaczna część trasy prowadzi terenami leśnymi, a na pewnym odcinku pod ocienionymi listowiem wspaniałych buków. Wędrówkę umila roztaczająca się panorama doliny rzeki Stradomki, Pogórza Wiślickiego i Beskidu Wyspowego

PODOLANY - na samym początku trasy warto zatrzymać się w Podolanach przy Pomniku Żołnierzy Września 1939, usytuowanym w sąsiedztwie Forum Osób Niepełnosprawnych i specjalnej Troski ( miejsce odbywającego się corocznie w czerwcu Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych)

WOLA ZRĘCZYCKA - około 500 metrów dalej, u szczytu stromej, wiodącej przez las drogi podziwiać można wspaniale odrestaurowany XIX wieczny Dwór modrzewiowy- aktualnie pensjonat Bella Vita. Zmęczeni stromym podjazdem turyści znajdą tu idealne miejsce na chwilę odpoczynku połączonego ze zwiedzaniem kompleksu dworskiego. Na uwagę zasługuje obecność licznej zwierzyny łownej, tak więc jest to wspaniałe miejsce na niezapomniane spotkanie z wdzięcznym stadem saren.

Szlak zielony

Najkrótsza pętla szlaku oznaczona kolorem zielonym. Gdów Zarabie- szosa Stadniki. Prowadzi wzdłuż Raby koło ośrodków rekreacyjno- wypoczynkowych do granicy lasu na południowym stoku góry Sypka, skąd roztaczają się wspaniałe widoki Gdowa okolic (6 km)

Szlak żółty

Szlak żółty: Gdów Zarabie- Podolany; przez Zręczyce- Stryszowa sklep- Stadniki ;szosa Gdów-Dobczyce- Skrzynka; Krzyż Milenijny- Dobczyce; Rynek- Dobczyce; parking przy boisku KS ,,Raba; koniec szlaku. (17,1 km)

Początek szlaku, to jak w przypadku pozostałych, zajazd Szłas. Pierwsze dwa kilometry szlak żółty i czarny biegną tą samą trasą-wzdłuż rzeki Raby. Po opuszczeniu szlaku czarnego i pokonaniu mozolnego podjazdu przez Zręczyce (2,7 km) warto zobaczyć w Zęczycach kopiec ku czci rozstrzelanych mieszkańców wsi stojący obok zabudowań XIX dworu. Po przejechaniu dalszego kilometra docieramy do Krzyża Milenijnego na Stryszowej, gdzie znajduje się przepiękny punkt widokowy na Gdów i Pogórze Wielickie. Przejeżdżając wzdłuż lasów pokrywających górę Sypkę podziwiać można panoramę Beskidów, a przy dobrej pogodzie nawet Tatr. Kierując się na Stadniki zjeżdżamy do szosy Gdów-Dobczyce, którą dojeżdżamy do Stadnik - gniazda rodowego Stadnickich. We wsi warto zobaczyć Klasztor xx Sercanów z Izbą Muzealna eksponująca pamiątki misyjne. Jadąc dalej pokonujemy stromy podjazd przez Skrzynkę. Na grzbiecie szeroki widok na dolinę Raby i Pogórze Wielickie. Po dojechaniu do widocznego Krzyża Milenijnego rozciąga się również panorama Dobczyc. Bocznymi drogami, poprzez południowe stoki wzgórza Grodzisko zjeżdżamy do Rynku w Dobczycach. Przy boisku KS Rba szlak Żółty kończy swój bieg.

Szlak czarny

Szlak czarny: Gdów Zarabie- Stryszowa- Gdów Zarabie. Droga gruntowo- trawiasta następnie szutrowo- kamienista i prowadząca między zagajnikami. (3,5 km)

Kontakt z CharmingPlace

Dane kontaktowe